Rozhodli ste sa pre založenie herbára? Skvelá voľba! Milujem proces tvorby vlastného bylinkového diela od zberu, cez lisovanie až po listovanie vo vlastnej bylinkovej knihe. :) Ak sa do toho púšťate prvýkrát, dám vám pár tipov, ktoré vám pomôžu k želanému výsledku.
Ešte predtým ako sa vyberiete na lúky je dobré byť pripravený. Treba si premyslieť aký typ herbára chcete, aké rastlinky by v ňom nemali chýbať, kde a kedy je vhodné ich zbierať a tiež je dobré zabezpečiť si pár pomôcok, aby vás rastlinka nezaskočila napríklad svojou pevnou stonkou.
Čo budeme potrebovať?
Tvorba herbára je finančne nenáročná a potrebujeme naň len zopár základných pomôcok:
- nožík/nožnice
- biele savé papierové utierky
- kniha/zošit/karisblok/čisté hárky tvrdého papiera
- lepidlo/lepiaca páska
- ťažidlo – napr. knihy
- štítky na označenie rastlín v herbári
Aké rastlinky vyberať?
Rokmi praxe pri sušení a lisovaní byliniek som sa poučila z vlastných chýb a spísala pár pravidiel, na ktoré netreba pri zbere rastlín zabúdať.
Rastlinky vhodné do herbára
Samozrejme, neexistuje rastlinka, ktorá by nebola dosť vhodná na jej zaradenie do herbára. Predsa sú však rastliny, s ktorými sa začiatočníkom alebo deťom bude pracovať oveľa ľahšie.
Na začiatok sú ideálne listy stromov, paprade a trávy. Ľahko sa s nimi pracuje a nie sú náročné na rozloženie pred samotným lisovaním. Voľte ich napríklad v prípade, ak vás pri výrobe herbára tlačí čas. Listy a trávy totiž najrýchlejšie schnú pre ich nízky obsah vody. A nikdy sa vám nestane, že by začali plesnivieť.
Pozor však pri herbári z tráv sa veľmi ťažko určuje ich druh a názov. Najmä po vylisovaní sú si veľmi podobné a neoplývajú pestrými farbami, herbár tak môže pôsobiť fádne.
Naopak, dužinaté rastliny sú náročnejšie na prípravu pred lisovaním a proces schnutia je niekoľkonásobne dlhší. Tiež je vhodnejšie zbierať ploché rastliny a kvety, kedy okvetné lístky nie je potrebné rozoberať a stonky pozdĺžne rezať.
Najnáročnejšie je lisovanie a sušenie exotických tropických rastlín, ktoré zadržiavajú veľa vody, tiež to platí pre sukulenty a kaktusy.
Zber a čistenie rastlín
Najideálnejšie je, ak si so sebou už na zber zoberieme savé papiere a tzv. prepravnú knihu na okamžité vylisovanie rastlín. Ak to nie je možné, pracujeme s nazbieraným materiálom ihneď po príchode domov.
Rastliny s väčšími okvetnými lístkami si ihneď po odtrhnutí vystužíme v kvete aspoň vatou, aby udržali želaný tvar, kým s nimi začneme pracovať.
Rastlinky dôkladne očistíme od hliny a chrobáčikov, ktorých sme si domov priviezli. Niekedy sú v kvetoch tak dobre skrytí, že ich objavíme až na druhý deň lisovania.
Na čistenie listov od prachu a hliny použijeme vlhký vatový tampónik alebo čistiace tyčinky do uší, podľa krehkosti materiálu, s ktorým pracujeme.
Ak chceme lisovať aj korene, tie dôkladne umyjeme, prípadne si pomôžeme pri istení aj starou zubnou kefkou.
Čo ďalej po zbere?
Po zbere je treba zhodnotiť, akým spôsobom budeme rastlinky sušiť a lisovať. Samotné lisovanie a sušenie môžeme urobiť niekoľkými spôsobmi, buď klasické lisovanie zaťažením, lisovanie žehličkou alebo lisovanie v lisovacom zariadení.