Kašeľ a prechladnutie vie potrápiť malých aj veľkých. S bežnými prechladnutiami a kašľom sa stretávame aj niekoľkokrát do roka. Po rokoch skúseností som presvedčená, že fytoterapia je najrýchlejšie zaberajúca liečba a jej účinky môžeme vidieť už o niekoľko hodín.
Kategória kašľa, chrípky, sťaženého dýchania je taká rozsiahla, že by sa do nej hodilo takmer 100 bylín. Ja som pre vás vybrala 13 tých najosvedčenejších.
Bylinky na kašeľ a prechladnutie:
Divozel veľkokvetý – jeho sila je skrytá v kvetoch, ktoré obsahujú sliz utišujúci zápaly slizníc a saponíny, ktoré uvoľňujú „stvrdnutý“ hlien v prieduškách a uľahčujú tým vykašliavanie. Je súčasťou mnohých prieduškových čajových zmesí.
Sladkovka hladkoplodá – sladké drievko je súčasťou cukríkov pelendrekov. Výborne rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie. Je to jediná bylinka, z ktorej čaj si nebudú chcieť osladiť ani tí najväčší maškrtníci. Je až príkro sladká.
Pľúcnik lekársky – už z názvu vieme, že táto bylinka je vhodná pri ochoreniach pľúc, ako sú zápaly a zahlienenie. Prijímať ho môžeme vo forme čaju alebo ho inhalovať. Pľúcnik môžete pridávať aj do jarného šalátu. Chutí podobne ako mladý hrášok.
Ibiš lekársky – vďaka slizu chráni sliznice pred dráždením a využíva sa pri liečbe horných dýchacích ciest, tiež pri zápale mandlí a bolesti hrdla. Aby sme sliz varom nezničili, čaj pripravujeme maceráciou v studenej vode.
Zádušník brečtanovitý – ako názov napovedá, ide o rastlinku, ktorá sa osvedčila pri zadúšaní sa. Úspešne pomáha pri liečbe astmy a iných ochoreniach dýchacích ciest. Listy tejto bylinky môžete používať aj do čerstvých šalátov.
Echinacea purpurová – je nazývaná aj ako bylinka Indiánov, pretože práve Indiáni využívali jej bohaté liečivé vlastnosti. Účinne pôsobí proti voľným radikálom. Obsahuje hlavne látku echinacín, ktorá podporuje imunitný systém a urýchľuje hojenie rán.
Môj tip:
Pripravte si čaj zo sušených alebo čerstvých kvetov echinacey (2 ČL), zalejete ich horúcou vodou a lúhujte 10 minút. Pijete 3-krát denne. Výborná je kombinácia s antibiotickou kapucínkou.
Kapucínka väčšia – pôsobí ako silné prírodné antibiotikum pri zápale močových aj dýchacích ciest. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sa využíva pri liečbe nádchy, chrípky, prechladnutia. Ako jedna z mála bylín si vie poradiť so zlatým stafylokokom.
Dúška materina – až čarovne pomáha pri všetkých druhoch kašľa – mokrom aj suchom, pri dlhotrvajúcom kašli po chorobe, zápale priedušiek, pri nachladnutí a astme. Lieči tiež zápaly ústnej dutiny a hrdla.
Šípky – majú vysoký obsah železa a vitamínu C, na 100 g plodov 1 200 mg vitamínu C. Obsahuje antivírusové látky, ktoré pomáhajú pri liečbe chrípky a prechladnutia.
Rakytník rešetliakovitý – vysoko oceňovaný zdroj vitamínu C, ktorý môžeme zakúpiť v rôznych podobách. Plody bohaté na vitamín C predurčujú rakytník na liečbu chrípky, nachladnutia a zápalových ochorení. Vhodným prostriedkom je najmä na jeseň a cez zimu, keď jeho plody aj zbierame.
Šalvia lekárska – hovorí sa, že človek, ktorému rastie v záhrade šalvia, na chorobu nezomrie. Šalvia je liekom pri bolestiach hrdla, angíne, aftách, paradentóze. Je silne protizápalová.
Slez maurský – zmierňuje kašeľ a uľahčuje vykašliavanie. Je vhodný pri zápale priedušiek.
Fialka – odhlieňuje organizmus a napomáha vykašliavaniu. Vďaka svojmu chladivému účinku je vhodné jej používanie pri horúčke.