Ocot je výborným dochucovadlom jedál a v slovenskej kuchyni priam nezastupiteľný. Veľa ľuďom však dráždi žalúdok a spôsobuje pálenie záhy. Preto používam výlučne bylinkový ocot podľa tohto receptu. Je to výborná a zdravá ingrediencia do marinád, šalátov aj omáčok.
Budeme potrebovať:
* Čerstvé bylinky
* Jablčný alebo vínny ocot (biely alebo červený). Ja používam a odporúčam tento.
* Uzatvárateľnú nádobu zo skla.
A ktoré bylinky sú vhodné na prípravu octu? Určite rozmarín, oregano, majorán, kôpor, tymian, pažítka, bobkový list, ligurček či šalvia.
Postup:
- Nádobu, do ktorej budeme vrstviť pripravené čisté a suché bylinky, najskôr prepláchneme horúcou vodou kvôli dezinfekcii.
- Medzitým si v hrnci zahrejeme (nie do bodu varu) vybraný ocot. Používam iba doma vyrobený jablčný ocot, prípadne vínny ocot, ktoré nepôsobia tak agresívne na žalúdok ako klasický kuchynský ocot. Jablčný ocot je zároveň plný minerálov a vitamínov a má pH, ktoré vyhovuje nášmu telu viac ako kuchynský ocot, nespôsobuje pálenie záhy či podráždenie žalúdka.
- Po odstavení a miernom vychladení octu ním zalejeme bylinky. Môžeme ich nakrájať alebo potrhať. Do octu nenakladáme drevnaté časti byliniek. Skvele sa hodí saturejka, oregano, šalvia, bobkový list a iné bylinky, ktoré používame aj v kuchyni.
- Uzavrieme a necháme na svetlom mieste macerovať 3 týždne. Občas pretrepeme. Ak chceme zosilniť chuť bylinkového octu, môžeme celý proces zopakovať aj 2-krát tak, že doň opäť vložíme čerstvé bylinky. Pomer bylín a octu je cca 1 diel bylín, 2 diely octu/oleja.
- Po tomto čase bylinky scedíme, ocot prelejeme do sklenej uzatvorenej nádoby a dáme do chladu, kde nám vydrží aj rok.