Aj vaše deti milujú sirupy, no nechcete, aby neustále pili nápoje s konzervačnými látkami? Pripravte si tento rýchly bylinkový sirup bez varenia. Môžete ho používať na sladenie bylinkových čajov, na prípravu osviežujúcich limonád alebo tiež užívať po lyžičkách v čase choroby (záleží od druhu byliniek, ktoré sme použili).
Na sirupe asi najviac oceníte, že je nenáročný na prípravu. :) Môžeme ho robiť spolu s deťmi, ktoré sa zabavia pri zbere bylín aj pri príprave sirupu a o to lepšie im potom bude chutiť. Navyše, tepelne ho neupravujeme, čo znamená, že nestráca žiadne zo svojich liečivých vlastností.
Budeme potrebovať:
- veľký sklenený zaváraninový pohár
- bylinky (skorocel, smrekové výhonky...), iba v čerstvej forme. Ide o to, že čerstvé bylinky začnú púšťať v kombinácii s cukrom bylinkovú šťavu a vzniká tak liečivý sirup
- cukor (používam trstinový)
Postup:
- Do čistého a suchého pohára (pred použitím ho vždy vysterilizujem v umývačke riadu) postupne vrstvíme bylinky s cukrom. Na približne 2 cm vrstvy byliniek dávame 1 cm vrstvy cukru. Nemusíme sa však báť, pri tomto recepte nič nepokazíme, ak nepridáme toľko cukru, koľko píšem. Dôležité je každú vrstvu presypať cukrom, ktorý je v tomto prípade, podobne ako pri zaváraní, prirodzeným konzervačným prostriedkom.
- Končíme vrstvou cukru. Pohár prekryjeme mikroténovým vreckom a upevníme gumičkou, aby sa nám dnu nedostali hmyz a nečistota.
- Takto pripravený pohár necháme pri izbovej teplote na slnečnom mieste. Niektorí bylinkári ho zakopávajú do zeme. Ak ho však máme na očiach, máme ho pod kontrolou a vieme zachytiť prípadné nežiaduce zmeny. Každý deň budeme vidieť, že obsah pohára sa zmenšuje, masa púšťa šťavu a občas bude potrebné pohárom zatrepať, aby sa jednotlivé lístky neprilepili o steny pohára a nezačali plesnivieť.
- Po dvoch týždňoch alebo potom, keď uvidíme, že v pohári už nie sú žiadne zelené časti rastlín, sirup zlejeme do sklených fliaš, bylinky dôkladne vyžmýkame a sirup držíme v chladničke, kde vydrží niekoľko mesiacov.
Bylinky, vhodné na prípravu nevareného sirupu:
- skorocel kopijovitý, smrekové výhonky (vhodné pri respiračných ochoreniach, na podporu vykašliavania, pri pretrvávajúcom kašli po chorobe)
- mäta pieporná, medovka lekárska (ideálne do nápojov aj do čaju – mäta upokojuje žalúdok a medovka myseľ)