Recept na výrobu rakytníkového oleja

Hľadáte univerzálny olej, ktorý môžete využiť v kozmetike aj v lekárničke? Raz ako zábal na suché a lámavé vlasy, inokedy na hydratáciu pokožky po spálení, ale tiež na podporu imunity v čase chorôb? Takéto všestranné využitie má rakytníkový olej. Čistý rakytníkový olej je na výrobu dosť náročný, na 100ml oleja by sme potrebovali okolo 5 kg plodov. Ja som si obľúbila pripravu oleja omnoho jednoduchšou cestou. Rada vás ju naučím :)

 

Rakytníkový olej je pre mňa najuniverzálnejšia forma spracovania rakytníka. Ako som spomínala, dá sa využiť v kozmetike aj domácej lekárničke. Okrem hydratácie pokožky sa používa tiež na popraskané bradavky pri kojení. Pokožku regeneruje a udržiava jej elasticitu. 

 

Budeme potrebovať

 

Rakytník zomelieme na kávovom mlynčeku na drobné kúsky, zalejeme zohriatym olejom na približne 40st. (alebo urobíme test prstom, ktorý by sme v ňom mali udržať). Olej dáme v množstve, aby prekryl na 1 cm plody, preto nepíšem presné množstvo, aby sme si objem mohli upraviť podľa seba a množstva plodov, ktoré máme k dispozícii.

Premiešame a necháme 7 dní macerovať. Pri zaliatí studeným olejom by sme museli čakať 4 -6 týždňov. Teplý olej nám lúhovanie urýchli. Po uvedenej dobe scedíme, dobre vymačkáme plody nasiaknuté olejom a uskladníme v chlade.

Rakytníkový olej môžeme pripraviť rovnakým spôsobom aj z čerstvých plodov, ktoré popučíme pred zaliatím olejom.

 

Využitie

Olej môžeme použiť aj  v kuchyni do marinád a zálievok. Pri liečbe zvonka potierame postihnuté miesta. Pri vnútornom užívaní, napr. na zvýšenie imunity u detí, ale aj dospelých odporúčam 1x denne 1 čl (deti) a 2 čl alebo 1 PL u dospelých.

 

ako vyrobit rakytnikovy olej

 

Kúpa oleja

Pri kúpe rakytníkového oleja si dajte pozor na to, či je vyrábaný zo semien alebo celých plodov (z dužiny aj šupky). Olej zo semienok má najvyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, olej z celých bobúľ zase obsahuje látky, ktoré sa nachádzajú v šupke – flavonoidy, vitamín E a pod. Výber závisí od toho, aký účinok použitím rakytníka chcete dosiahnuť.

Ak hľadáte olej z plodov a nechcete sa venovať domácej príprave, odporúčam zakúpiť tento. 

Môj tip: Ak máte čerstvé plody rakytníku, odporúčam ich odšťavniť a dať zamraziť do nádobiek od ľadu. Môžete ich potom použiť kedykoľvek do teplého čaju alebo drinku.

 


podpis mama