O rodine a práci (rozhovor pre rodinka.sk)
Miriam Latečková je maminou troch detí a veľkej záhrady. V nej sa realizuje nielen osobne, ale v súčasnosti aj profesijne. Vedie web dobromysel.sk a v tomto čase už aj kamennú predajňu.
O svoje skúsenosti sa delí so svojimi FB priateľmi a tiež s rôznymi ľuďmi, ktorí sa jej ozvú. Aká bola jej cesta k podnikaniu? Čo ju ovplyvnilo pri rozhodovaní, či do tohto neistého "chlebíčka" ísť?
Čo je vašim „chlebíčkom“
Vediem predajňu Dobromysel v Nitre (bývalá Babičkina záhrada). Spravujem rovnomennú stránku na FB, píšem články, robím poradenstvo, spoluorganizujem prednášky o zdraví so zaujímavými ľuďmi a workshopy o zdraví.
Pamätáte si moment, kedy a kde vznikol nápad začať s podnikaním? S kým ste svoje úvahy konzultovali (ak vôbec)? Radili ste sa s niekým?
Nápad na založenie FB stránky prišiel ako blesk. Pozerala som oknom do záhrady a zrazu som pochopila, že musím založiť stránku o bylinkách. Sprostredkovať ľuďom účinky byliniek, priniesť zaujímavé zdravé recepty, babské rady a ukázať im, že by sme sa mali vracať viac k prírode a jej darom. Vtedy som nad podnikaním vôbec nerozmýšľa, chcela som len robiť radosť sebe aj druhým a mať z toho dobrý pocit.
Postupne som začala uverejňovať na stránke kontakty na domácich výrobcov – včelárov, pestovateľov, chovateľov. To viedlo k tomu, že ľudia si chceli kúpiť kvalitné suroviny a biopotraviny na jednom mieste a vyzývali ma k tomu, aby som založila priestor, kde by to mohlo fungovať. Vtedy už nastúpili aj konzultácie s manželom o zriadení e-shopu. Tam začalo naše podnikanie.
Prečo ste vlastne začala podnikať – samozamestnali sa?
Jednoducho to prišlo, nebolo to dlhodobo plánované rozhodnutie ísť podnikať. Ale teraz musím uznať, že hoci je samozamestnanie do značnej miery riziko, je to zároveň príjemné a má veľa výhod.
Predchádzal tomuto rozhodnutiu podnikateľský plán, jasná predstava, čo to obnáša alebo to bolo skôr rozhodnutie skúsim a uvidím?
Žiadny podnikateľský plán! Jasná predstava však áno. Vedela som, čo chcem a čo nie. Mala som v hlave jasnú víziu, vedela som, ako by mala stránka obsahovo vyzerať, čo by tam mali ľudia nájsť, akú emóciu by im mala priniesť, čo by mali po čítaní článkov zistiť a k čomu by ich to malo motivovať. A išla som si krok za krokom, neobzerala som sa za počtami like-ov na FB, ani na návštevnosť. Vedela som, že robím prospešnú vec a energia, ktorú som začala do nej vkladať, sa mi začala vracať v podobe krásnych správ a prejavov vďačnosti od návštevníkov, čitateľov a fanúšikov. Naši zákazníci sa začali meniť na našich priateľov.
Máte svoju podnikateľskú múzu, radcu, sprievodcu, inšpirátora?
Múza a inšpirátor v jednej osobe je svet okolo mňa, ľudia, ich požiadavky, nápady, postrehy, potreby, ktoré sa snažím pretaviť do praxe. Sprievodcom je môj manžel. Radcom veľmi nie je. Nepotrebujem poradiť, iba sa vykecať a čakám, že bude so všetkým súhlasiť :). To mi úplne stačí na to, aby som sa pustila do nejakej novej časti Babičkinej záhrady.
Ako ďaleko je vaše súčasné živobytie od profesie „pred deťmi“? Čo ste vyštudovali?
Vyštudovala som sociálnu prácu so zameraním na rómske spoločenstvo. Svojmu vyštudovanému odboru som sa ale vzdialila hneď po VŠ, nakoľko zamestnať sa v štátnej správe bolo takmer nemožné. Po pár týždňoch som to vzdala a išla som tam, kde o mňa záujem mali. Na dlhšie obdobie som zakotvila v telekomunikačných službách, kde som sa naučila najviac o predaji a marketingu. Moje súčasné zamestnanie má teda niečo aj zo sociálnej práce (je to celé o práci s ľuďmi, pomoci a poradenstve) a tiež je spojené s predajom a marketingom.
Čo bolo pre vás najľahšie/najťažšie zrealizovať? Myšlienky sú fajn, ale ako sa prenášajú do praxe?
Najťažšia je byrokratická mašinéria a často krát hlúpe zákony, ktoré sú pripravené pre malých začínajúcich podnikateľov. Najviac ma odradzovalo a znechucovalo to množstvo kolkov, žiadostí, povolení, licencií, projektov, behaní po úradoch a neochota úradníkov pomôcť (česť výnimkám). Keď týmto človek prejde, potom je už všetko ľahké, lebo už robíte len to, čo máte radi a čo vás baví.
Kto vám pri realizácií vášho sna najviac pomohol?
Jednoznačne rodina! Manžel mi je neustále oporou, ani na chvíľu nezapochyboval o mojich rozhodnutiach. A to je výhra ! Rodičia mi pomohli s deťmi vždy, keď som potrebovala a moji bratia mi poskytli priestory v začiatkoch podnikania, keď som ešte ani nevedela, či z toho podnikanie vlastne bude. Ak by ma rodina nepodporovala v mojom snažení, už dávno by som to zabalila a zostala by som len pri sadení byliniek a výrobe tinktúr :)
Je web babickinazahrada vaším jediným živobytím? Dá sa takto „uživiť“? (ženy sa často pýtajú, či sa podnikaním dá uživiť ... tak preto táto otázka)
Teraz už áno. Moje podnikanie sa prirodzene rozbiehalo. A vďaka materskej dovolenke, som si ten rozbeh mohla dovoliť, keďže sme boli nastavení tak, že najbližšie 3 roky kvôli starostlivosti o deti peniaze nosiť domov nebudem. Čakať v prvých mesiacoch zisky a samostatnosť je čistá utópia. Ak začnete podnikať s takouto myšlienkou, tak príde len depresia a frustrácia z nenaplnenia vašich nereálnych očakávaní.
Ak som dobre porozumela, predaj rôznych produktov nie je vašou jedinou aktivitou. Intenzívne komunikujete s ľuďmi na FB, delíte sa o recepty, tipy a nápady. Čo z toho máte? (dobrý pocit, spätná väzba ... čo to pre vás znamená mať možnosť tejto komunikácie?
Čo z toho mám? :) To je moja radosť! Predaj a balenie balíčkov už nechávam na zamestnankyne, ktoré to robia dobre a s láskou. Mňa napĺňa vyhľadávanie nových domácich výrobcov, ktorí prinášajú ručne robené výrobky z lokálnych surovín. Doslova ma duchovne živí kontakt s ľuďmi či už na našej predajni alebo priamo s ľuďmi na našej FB stránke, ktorú spravujem.
To vzájomné sa obohacovanie, prinášanie zaujímavých receptov, výmena poznatkov a babských rád. Aj ja sa stále mám čo učiť a učím sa v tomto smere rada. Neoceniteľná je spätná väzba, keď nám ľudia píšu a ďakujú za to, že ich dieťatku pomohol echinaceový sirup aj bez použitia antibiotík, alebo že vďaka našim radám schudli alebo začali konečne zdravšie žiť.
Čo je najväčším benefitom vašej práce?
Robím čo chcem a kedy chcem. Ak sú deti choré, majú vystúpenie, potrebujú ísť na krúžok – som im k dispozícii a nemusím si pýtať od šéfa voľno. Keď som unavená, tak zostanem doma a relaxujem v prírode a keď ma kopne múza, tak pracujem 10 hodín denne.
Čo považujete za úspech, osobný aj pracovný?
Úspechom je pre mňa to, že sa mi do bodky plnia sny – osobné aj pracovné. Mám tri zdravé deti, skvelého manžela a prácu, ktorá ma baví.
Ako vnímate svoje pôvodné rozhodnutie začať podnikať s odstupom času?
Nemohla som urobiť nič lepšie!. Nič neľutujem. Ani chyby, kotrmelce a zakopnutia, ktoré ma veľa naučili. Nemenila by som. Popravde si momentálne neviem predstaviť, že by som robila niečo iné, skôr mám hlavu plnú nápadov ako rozvíjať Babičkinu záhradu – teraz už aj vo forme kamennej predajne v Nitre.
Ako by ste pomenovali možné riziká, ktoré čakajú na začínajúce podnikateľky?
Jedno z najväčších je mať „veľké oči“ a veľké očakávania, kvôli ktorým sa zadĺžia hneď na začiatku. To môže viesť k veľkému sklamaniu a ukončeniu podnikania. Začať sa dá aj v malom.
Máte nejaký odkaz pre žienky domáce, ktoré uvažujú o vlastnom podnikaní a stále zvažujú nejaké pre a proti?
Áno. Ak budú robiť to, čo ich baví a bude to pre prospech ľudí, tak vďaka krásnej rovnováhe, ktorá na svete existuje, sa im toto snaženie skôr či neskôr vráti späť. Prekonajte strach a nebojte sa ísť do toho. Materská dovolenka je na to ideálny čas, kedy popri starostlivosti o dieťa môžete pookriať pri niečom inom a zároveň si otestovať svoje schopnosti pri podnikaní.
Čo robíte, keď sa nestaráte o deti, o rodinu, o manžela a o prácu (ak vás napadne, že nič iné nestíham, tak pridaj k tomu, čo by si chcela robiť, ale ešte nebolo kedy :)
Ak sa raz za čas stane zázrak a ja čas pre seba mám, tak si uvarím bylinkový čaj, sadnem na terasu a zoberiem jednu zo stĺpčeka kníh, ktoré na mňa čaká. Alebo vybehnem do záhrady a hrabem sa v kvetoch, bylinkách a zelenine. Poteší ma tiež masáž a jóga.
Ak sa niekto spýta vašich detí, čím je ich mama, ako odpovedajú?
Natálka a Eliška (5 a 3 roky) si to ešte veľmi neuvedomujú a internetovému svetu nerozumejú vôbec. Barborka (10 rokov) hovorí, že mamina robí so zdravými vecami a nezabudne vždy pridať nejaké múdre reči o stravovaní a bylinkách.
autor : Mária Kopčíková pre rodinka.sk
Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do vašej domácej lekárničky aj pre krásu tela. A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky .