Echinacea purpurová

Echinacea purpurová má v mojej záhrade vyhradené stále miesto, a to nielen pre svoje krásne kvety. Je jednou z mojich najobľúbenejších trvaliek a zároveň najsilnejších liekov na posilnenie imunity. Je však potrebné, aby ste sa o ňu dobre starali. To znamená - keď okolo nej prechádzate, s láskou sa na ňu pozrite, žiadnu inú pozornosť si nevyžaduje. :)

 

Dizajn bez názvu-6 

 

Popis:

Ľudový názov: kvet prérie

Echinacea má svoj pôvod v Amerike, je nazývaná aj ako bylinka Indiánovpretože práve Indiáni využívali jej bohaté liečivé vlastnosti. V dobrých podmienkach táto trvalka dorastá až do výšky 1 m. Má rada svetlé miesta až polotieň a dobre sa rozmnožuje delením koreňov alebo semenami. Silne liečivý je koreň a ružové až fialové kvety, ktoré v strede pripomínajú ježka. Zrezávanie kvetov podporuje rast nových kvetov.

 

Účinné látky a účinky:

Obsahuje éterické oleje, živicu, glykozidy, inulín, minerály.

Vďaka rozmanitému zloženiu minerálov a trieslovín účinne pôsobí proti voľným radikálom. Obsahuje hlavne látku echinacín, ktorá podporuje imunitný systém a urýchľuje hojenie rán. Stimuluje obranný systém, spomaľuje starnutie, lieči zápalové ochoreniaje vhodná pri chrípke a prechladnutí, pri pocite, že na nás niečo „lezie“. Podporuje tvorbu bielych krviniek.

 

Imunita ebook

 

O účinkoch Echinacei aj o ďalších spôsoboch posilnenia imunity sa dočítate viac v mojom

Ebooku: Imunita v jesennom období.

 

Obdobie zberu:

koreň: september – október
listy: počas celého vegetačného obdobia
kvety: júl – október

 

Čo môžeme využiť


Koreň zbierame po odkvitnutí kvetov, teda najskôr v septembri až októbri (toto pravidlo platí pri väčšine kvitnúcich bylín, z ktorých chceme využiť koreň, nakoľko počas kvitnutia sa sila bylinky nachádza práve v kvetoch). Po vykopaní ho dôkladne umyjeme, nakrájame na drobné kúsky a usušíme. Takto pripravený ho môžeme použiť pri príprave tinktúry alebo ho uskladniť na ďalšie použitie.

Kvety zbierame v plnom kvete najlepšie v doobedňajších hodinách, keď obsahujú najviac éterických silíc. Na prudkom slnku sa totiž tento vzácny olej vyparuje rýchlejšie a kvet bylinky ho potom obsahuje menej. Kvety sušíme na dobre vetranom mieste bez priamych slnečných lúčov.

Listy zberáme počas celého vegetačného obdobia, sú účinné v boji proti infekciám, spracovávame ich sušením.

Odporúčam sušiť bylinky v sušičke ovocia. Robím to tak roky. ) Používam infračervenú sušičku z vitarian.sk so solárnym režimom, ktorý pôsobí na potraviny a bylinky rovnako ako slnečné žiarenie a tým uchováva v suro

Kúpite TU.

 

 

Čo môžeme pripraviť / ako bylinku použiť


V kuchyni: zomleté vysušené okvetné lístky sa môžu používať na dochutenie jedál alebo dozdobenie sladkých pokrmov.

Masť/olej: zvonku na vredy, akné a infikované kožné ranky (masť vyrábame z kvetov alebo koreňa).

Tinktúra: zvnútra na podporu imunity, pred nástupom do kolektívu na posilnenie obranyschopnosti, zvonku po zriedení na ošetrenie aknóznej pleti alebo ako surovina pri príprave liečivej masti (z kvetov aj koreňa).

Čaj z kvetov a listov alebo odvar z koreňa: pri nachladnutí, chrípke a akútnych infekciách.

 

Motto: Ak raz pochopíš silu a krásu byliniek, nemôžeš zablúdiť.

 

Recepty

 

Čaj: Sušené alebo čerstvé kvety echinacey (2 ČL) zalejeme horúcou vodou a lúhujeme 10 minút. Pijeme 3-krát denne pri zdravotných problémoch uvedených vyššie. Výborná je kombinácia s antibiotickou kapucínkou.

Tinktúra: 1 diel sušeného koreňa echinacey purpurovej zalejeme 4 dielmi bieleho alkoholu a necháme odležať v uzavretej nádobe na svetlom mieste pri izbovej teplote cca 4 týždne. Po 4 týždňoch precedíme cez gázu a uskladníme v tmavej fľaštičke v chladničke. Užívame 2-krát denne 1 ČL.

Tinktúru si môžete aj zakúpiť tu.

Sirup: Vhodný na zvýšenie imunity detí v chrípkovom období. Do nádoby s vodou (300 ml) pridáme 3 PL nasekaných čerstvých alebo 5 PL sušených kvetov echinacey. Privedieme do varu a povaríme cca 10 minút, potom odstavíme a necháme prikryté vychladnúť. Precedíme.

Následne pridáme šťavu z polovice citróna a 100 ml kvalitného medu. Zamiešame a pomaly zahrievame na miernom ohni, kým sirup nezačne hustnúť. Vychladnutý zlejeme do fľaštičky a počas choroby podávame 3-krát denne 1 ČL.

 

Zaujímavosť: Návyku na nikotín sa môžeme zbaviť fajčením kúskov koreňa echinacey a listov medvedice lekárskej vo fajke. :)

 

Môj tip: S použitím koreňa na prípravu domácej tinktúry počkajte po vysadení echinacey aspoň 3 roky. Nebojte sa, krásne a rýchlo sa rozrastá a ak budete trpezliví, každoročne na jeseň si môžete vykopať trs koreňov, ktorý vám postačí na zásobu tinktúry na celú zimu.

Počas leta sa rastlina zase pekne rozrastie a pripraví vám novú zásobu koreňov na jeseň, a to najmä vtedy, keď sa o ňu budete dobre starať. Pri tejto rastline to znamená len toľko, že keď okolo nej prechádzate, s láskou sa na ňu pozrite, žiadnu inú pozornosť si nevyžaduje.

Napriek tomu, že ide o trvalku, môžeme pozorovať, že po 5 – 6 rokoch zakvitá menej a jej postoj je akoby „unavený“. Vtedy je dobre zasadiť zo semienok novú rastlinku.

 


podpis kniha2