Repík lekársky: aké má bylina účinky na zdravie?

Repík je známy najmä pre svoje hojivé kožné účinky, podporu tráviacej i vylučovacej sústavy. Táto bylina je využívaná už od pradávna. Aké sú všetky zdravotné benefity a využitia Repíka lekárskeho?

 repik-lekarsky (1)

Repík lekársky je celosvetovo známa bylina charakteristická svojimi žltými početnými kvetmi. Je dobre známou liečivou rastlinou už od čias antického Grécka. Má pre človeka rôznorodé využitie, a to vnútorné i vonkajšie. Zložky Repíka, účinky na zdravie, domáce využitie a mnohé zaujímavé informácie sa dočítate v článku.

Čo Repík obsahuje?

Repík lekársky, latinky nazývaný ako Agrimonia eupatoria, je bylina z čeľade ružovitej. Rastlina je charakteristická vzpriamenou chlpatou stonkou, zúbkatými listami a drobnými žltými súkvetiami. Dorastá až do výšky 100cm.

Repík je možné nájsť v lesoch, lúkach, pasienkoch i na okraji ciest. Repík patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Od pradávna bol využívaný ľuďmi na liečbu tráviacich porúch a hojenie rôznorodých kožných poranení.

Repík obsahuje silice, triesloviny, flavonoidy, horčiny, kyselinu kremičitú, vitamín B a C a mnoho minerálnych látok. Z kyselín obsahuje repík kyselinu citrónovú, jablčnú, stearovú či kyselinu olejovú.

Početné flavonoidy v repíku sú zodpovedné za protizápalový a antioxidačný účinok rastliny. Siliciam (prchavé esenciálne oleje) sa pripisuje schopnosť podpory hojiť rany.

Rôzne formy spracovania Repíka:

  • Sušená celá rastlina
  • Čajová zmes sypaná
  • Čajová zmes porciovaná
  • Tinktúra/kvapky
  • Extrakt v kapsule/tablete/prášku
  • Olej/masť

 repik-lekarsky-1

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) rastúci vo voľnej prírode. Zdroj foto: Getty images.

Pozitívne účinky Repíka na zdravie

Repík lekársky je prírodným pomocníkom na hojenie pokožky a slizníc. Používa sa pri zápaloch v ústnej dutine, kože i vnútorných zápaloch.

Tráviaca sústava

Repík podporuje trávenie a celkové zdravie gastrointestinálnej sústavy. Podporuje správnu činnosť pečene a žlčníka. Obsiahnuté triesloviny a horčiny podporujú tvorbu žalúdočných a črevných štiav. Pomáha tak pri žlčových i močových kameňoch.

Repík je možno využiť v prípade črevných nevoľnosti, diétnych chýb a hnačiek, kedy napomáha upokojiť a znormalizovať trávenie.

Vylučovacia sústava

Vďaka obsiahnutej kyseline kremičitej a siliciam priaznivo pôsobí na zdravie močových ciest a obličiek. Repík pôsobí diureticky, a teda močopudne. Vďaka jeho antioxidačnej aktivite, má schopnosť eliminovať voľné radikály a podporiť tak detoxikáciu organizmu.

Repík obličkám pomáha čistiť krv a detoxikovať telo zbavovaním sa nahromadených toxínov.

Hojenie kože a slizníc

Hojí nielen zvnútra, ale i zvonku. Má prírodné dezinfekčné fungicídne účinky. Pri vonkajšom použití zmierňuje príznaky rôznych kožných ochorení. Tinktúra či masť z repíka pomáha liečiť kožné rany, jazvy, vredy, ekzémy, zapareniny či zapálenú pokožku.

Silice obsiahnuté v repíku sťahujú tkanivo a tým pomáhajú zastaviť krvácanie a urýchliť tak celkový proces hojenia. Je využívaný i pri zápaloch a infekciách dýchacích ciest.

Srdcovocievna sústava

Vďaka vysokému obsahu flavonoidov taktiež podporuje fyziologický stav srdcovocievnej sústavy. Znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, znižuje glykémiu (hladinu cukru v krvi), má pozitívny vplyv na hemoroidy, tromboflebitídu a periférne prekrvovanie nôh.

Imunitný systém a celkové zdravie

Účinky repíka sa uplatňujú aj pri podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Má celkové protivírusové a antibakteriálne účinky. V ľudovom liečiteľstve sa používal na zastavenie krvácania (vonkajšieho i vnútorného). Pri repíku sa zisťovali a skúmali taktiež protirakovinové účinky, ktoré neboli oficiálne potvrdené.

Súhrn benefitov Repíka:

  • Podpora trávenia
  • Podpora funkcie tráviacej sústavy
  • Podpora vylučovania žlče
  • Podpora zdravia pečene a žlčníka
  • Podpora detoxikácie organizmu
  • Močopudný účinok
  • Podpora zdravia vylučovacej sústavy
  • Antioxidačný účinok
  • Protizápalový účinok
  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Zníženie hladiny glykémie
  • Zníženie krvácania
  • Hojivý účinok pri poraneniach pokožky
  • Fungicídny dezinfekčný účinok

Ako Repík konzumovať a využiť?

Bežnú formu vnútorného užitia predstavuje najmä repíkový čaj. Bylinku je tak možné za týmto účelom sušiť alebo zakúpiť už hotovú sypanú či sáčkovú čajovú zmes.

Repík sa môže vyskytovať i v podobe extraktu v kapsulách či tabletách. Užívanie je perorálne. Bežný je i tekutý extrakt vo forme tinktúry či kvapiek. Ďalej je hojne využívaná repíková masť alebo olej. Je potrebné vždy rešpektovať návod a stanovené dávkovanie konkrétnym výrobcom.

Bylinný repíkový čaj

Ak si chcete doma pripraviť čaj z repíka lekárskeho, stačí vám na to jedna malá lyžička sušenej byliny repíka a 250 ml horúcej vody. Repík je potrebné zaliať vriacou vodou a 15 minút nechať lúhovať.

Čaj je možné piť dlhodobo 1 až 2 x denne. Čaj je vhodné dochutiť medom.

 bylinny-caj-repik-lekarsky

Bylinný čaj z repíka lekárskeho. Zdroj foto: Getty Images.

 

Repíkový obklad

Repíkový obklad môžete využiť najmä na zle hojace sa rany, jazvy či popáleniny. Budete potrebovať 4 malé lyžičky sušenej byliny repíka (približne 2 čajové vrecúška), ktoré zalejete 250 ml horúcej vody. Nechajte následne lúhovať približne 20 minút a nechajte vychladnúť.

Obklad namočený do repíkového odvaru nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a postihnutom mieste na pokožke. Na dlhodobejšie uskladnenie sú však vhodnejšie repíkové tinktúry a oleje.

Kloktadlo z Repíka

Ako kloktadlo môžete použiť niekoľko kvapiek repíkovej tinktúry zriedených s čistou vodou, alebo taktiež vychladený repíkový čaj. Repíkové kloktadlo pomôže najmä pri zápaloch a infekciách hrdlaMá sťahujúci a dezinfekčný účinok.

Repíkový olej

Repíkový olej si pripravíme rozdrobením a vložením rastliny repíka lekárskeho (kvety, stonka i listy) do tmavej sklenenej fľaše, do ktorej vlejeme rastlinný olej. Čim viac rastliny repíka do fľaše zmestíme, tým lepšie.

Je možné využiť akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena. Fľašu následne dôsledne uzavrieme a umiestnime do chladnej tmavej miestnosti, kde sa bude repík jeden mesiac lúhovať.

Po vylúhovaní olej z fľaše precedíme a môžeme ho začať externe používať.

Repíková tinktúra

Hotovú tinktúru si vieme zakúpiť v lekárni, no je možné ju pripraviť aj doma. Na prípravu potrebujeme bylinu repíka a alkohol. Tinktúra sa vyrába v koncentrácií 1:5.

Alkohol s bylinou repíka necháme lúhovať na tmavom mieste približne 2 týždne. Následne zmes precedíme a zriedime s vodou. Tinktúru využijeme najmä na vonkajšie použitie.

repik-lekarsky-domaca-tinktura

 Domáca výroba tinktúry alebo oleju z Repíka lekárskeho. Zdroj foto: Getty images.

 

Pre koho nie je Repík lekársky vhodný?

Repík lekársky je vo všeobecnosti bezpečný a nemá veľa kontraindikácií.

Repík sa neodporúča vnútorne užívať v prípade, že užívate anti-diabetické lieky, ktoré znižujú hladiny glykémie.

Možnou kontraindikáciou je alergická precitlivenosť či neznášanlivosť určitých látok repíka, nakoľko sa jedná o rastlinu z čeľade ružovitých. Ostražití by mali byť taktiež jedinci s poruchou zrážanlivosti krvi.

Repík lekársky by sa bez konzultácie s gynekológom pre istotu v tehotenstve a pri kojení nemal užívať, keďže možné riziká pre vývoj dieťaťa nie sú doposiaľ známe.

 

Domáce pestovanie Repíku

Repík bežne rastie na lúkach, pasienkoch, no i v lesoch a na okraji ciest. Je odporúčané túto bylinku pestovať na v slnečnom prostredí, prípadne v polotieni. Vyhovuje mu ľahšia hlinitá až piesočnatá pôda.

Kvitne v lete od júna do augusta. Zbiera sa najmä kvitnúca vňať rastliny. Sušíme repík pri teplote do 35°C na suchom a tmavom mieste. Rastlinu sušíme v tenších vrstvách alebo v malých zväzkoch zavesených na dobre vetranom mieste.

Následné skladovanie má repík chrániť pred teplom, svetlom i vlhkom pri izbovej teplote do 22°C. Uchovávame bylinu v dobre uzavretej nádobe.

 

Použité zdroje

 

 


podpis kniha2