Aj vy ste ako deti uverili mýtom o vlčom maku? Vraj kto si ním pretrie oči, oslepne. Neverte tejto klebete! Naopak, vlčí alebo divý mak by nemal zostávať nepovšimnutý na lúkach. Má liečivé účinky nielen na telo, ale i na myseľ.
Vlčí mak je typická letná bylina, ktorá býva hojne rozšírená na okrajoch polí a lúk. Dokáže vytvoriť bohaté porasty, ktoré sú pastvou pre oči. Jeho krásu zachytávajú často aj umelci, ale pre svoju krehkosť si jeho krásu môžeme vychutnávať iba v prírode.
Rozhodne to nie je kvet vhodný do vázy. Jeho krehké okvetné lístky zvyknú veľmi rýchlo opadať, a tak s ním musíme pracovať rýchlo a opatrne - či už chceme mak do herbára alebo jeho kvety na ďalšie spracovanie do podoby liečiva.
Vlčí mak je vhodná rastlinka na založenie do Herbára.
V minulosti sa používal skôr ako farbivo, neskôr ľudia objavili aj jeho upokojujúce účinky. Zberáme výrazne červené okvetné lístky, ktoré sú vždy štyri, iba málokedy nájdeme vlčí mak s iným počtom lupeňov. Dôležité je, aby sme kvety zbierali za suchého počasia. Po rannej rose by sa nám s nimi ťažko manipulovalo a spomalilo by to aj proces sušenia.
Mak sušíme v tenkej vrstve bez otáčania. Pri sušení rýchlo stráca farbu, z čoho sú sklamaní najmä herbaristi. Usušené lupene chutia mierne horko a rozhodne nevoňajú tak dobre, ako vyzerajú.
Účinky
Najväčšou prednosťou vlčieho maku sú jeho upokojujúce účinky vďaka obsahu ópiových alkaloidov, ktoré jemne tíšia bolesť a upokojujú telo aj psychiku. Jeho upokojujúci účinok sa ale najviac prejavuje pri tíšení kašľa a liečbe dýchacích orgánov, preto býva súčasťou bylinných zmesí proti kašľu. Pomáha pri zápale priedušiek aj astme. Vlčí mak tiež upokojuje aj podráždenú pokožku a alergické prejavy na nej.
Sedatívny vplyv vlčieho maku sa využíva tiež pri nespavosti, neuróze, strese, vnútornom chvení a prepracovaní. Vtedy ho kombinujeme napríklad s levanduľou, medovkou a valeriánou v rovnakom pomere už aj z dôvodu, že samotný čaj z vlčieho maku je nevýrazný až mdlý.
Čaj na upokojenie a lepšie zaspávanie s vlčím makom
si môžete aj zakúpiť TU.
Upokojujúci telový masážny olej
Budeme naň potrebovať za hrsť týchto byliniek:
• kvietky vlčieho maku
• levanduľa
• kvety nechtíka
• sezamový olej za studena lisovaný. Vyskúšajte tento.
Do sklenenej nádobky dáme všetky kvietky zbavené chrobáčikov, zalejeme kvalitným sezamovým olejom tak, aby boli všetky kvety ponorené a necháme macerovať minimálne 3 týždne pri izbovej teplote na svetle. Potom scedíme, vyžmýkame olej z kvetov a uložíme v chlade v dobre uzatvárateľnej nádobe. Aplikujeme pri masážach alebo po
kúpeli na pokožku celého tela.
Zaujímavosť:
Vlčí mak sa v minulosti spájal s nesmrteľnosťou a bol používaný v mágii. Jeho semená sú totiž veľmi silné, životaschopné a dokážu vzklíčiť aj po 80 rokoch spania v nehostinných podmienkach. V súčasnosti je využívaný
pri meditáciách vo východných filozofiách, kde sa z kvetov vlčieho maku vytvára kruh, ktorý chráni pred všetkým zlým.