Skorocel kopijovitý - prvá pomoc v prírode aj vo vašej lekárničke

Túto bylinku určite poznáte zo sirupov od kašľa. Okrem dýchacích ciest lieči však aj tráviace ťažkosti, či ranky na tele. Vedeli ste, že táto trvalka sa vyskytuje bežne v prírode či záhrade? Pripravte si z nej domáci sirup alebo tinktúru.

 

Popis

Odolná bylina, ktorú môžete nájsť aj v diere na betónovom chodníku. Trvalka s listami vyrastajúcimi z prízemnej ružice, so stonkami dlhými niekoľko desiatok centimetrov, zakončenými valcovitým bielym kvetom. Má kopijovité pozdĺžne listy (oproti skorocelu väčšiemu, ktorý má dlaňovité listy). Vyskytuje sa bežne v prírode aj v záhrade medzi zeleninou.

 

skorocel-kopijovity – web

 

 

 

Aké účinky má skorocel?

Skorocel esteticky obzvlášť nevyniká, to však nemožno povedať o jeho liečivých účinkoch. Zaraďuje sa medzi chladivé a vysušujúce byliny (je dobrý na mokvajúce a hnisajúce rany), sliz v skoroceli má blahodarný účinok na zápaly sliznice ústnej dutiny a hrtana. Využíva sa pri liečbe kašľa a zápaloch dýchacích ciest, preto býva súčasťou sirupov proti kašľu. Rada ho kombinujem s ďalšími podpornými bylinkami, ako sú napr. tymian, podbeľ či prvosienka. Pozrite si môj recept na prípravu zeleného smoothie. Vo forme šťavy a čaju sa používa pri liečbe žalúdočných vredov. Semená majú laxatívny účinok!

 

Zber 

Obdobie zberu: júl - august

Ktoré časti rastliny zberáme?

Listy: Zbierame ich za suchého slnečného počasia a sušíme na dobre vetraných miestach, pretože majú tendenciu rýchlo hnednúť. Dávame si pozor, aby sme zberali iba zdravé, nenapadnuté listy. Uskladňujeme na tmavom mieste mimo dosahu svetla. Listy používame v čerstvom stave na okamžité ošetrenie drobných rán alebo ich odšťavujeme. Sušené sa používajú pri príprave domácich liečiv.

 

Sirup zo skorocelových listov

Budeme potrebovať:

  • skorocelové listy (nazbierame ich na jar ešte pred kvitnutím)
  • cukor

 

Postup:

Listy skorocelu preberieme, umyjeme, vysušíme a navrstvíme do veľkého zaváraninového pohára. Jednotlivé vrstvy presypávame cukrom, ktorým ukončíme aj poslednú vrstvu. Pohár uzavrieme a necháme na svetlom mieste odpočívať 4 – 6 týždňov. Listy spolu s cukrom začnú púšťať šťavu, občas je potrebné pohárom potriasť, aby na stenách pohára nezostali prilepené listy, ktoré by mohli začať plesnivieť. Po uvedenom čase listy precedíme, dobre vytlačíme aj šťavu z listov a uskladníme ich v uzavretom pohári v chladničke. Užívame pri katare dýchacích ciest 1 PL 2-krát denne.

Ak ste si skorocel nestihli nazbierať, pomôcť si viete aj kupovaným sirupom. Vyskúšajte tento.

 

136184

 

Tinktúra zo skorocelu

Pripravuje sa z listov a je určená pre pacientov so syndrómom dráždivého čreva a pri gastritíde, refluxe, zápale žalúdka. Užívame 5 ml 3-krát denne.

 

skorocel-tinktura – web

 

Zaujímavosť

Skorocel sa dával v minulosti do topánok proti bolestiam nôh.

 

Môj tip

Pri bodnutí hmyzom, uštipnutí mravcom a pod. je skorocel najrýchlejší pomocník v prírode, zmierňuje totiž príznaky uštipnutia. Ak jeho listy pošúchame medzi prstami, naruší sa ich štruktúra a pustia šťavu, ktorá upokojuje pokožku. Pomliaždený list si môžeme priložiť na boľavé miesto.

 


podpis kniha2