Pichľavý ker, ktorý nechce mať nikto v záhrade, ale každú jeseň aj tak vyrážame na stretnutie s ním. Každý dobrý bylinkár uzatvára rok zberom šípok. :) Sú obľúbené pre vysoký obsah vitamínu C. Viete, ako z neho pripraviť čaj, bez v ňom uchová obsah vitamínov?
Charakteristika
Ľudový názov: psia ruža, divý šíp.
Motto: Psia ruža nie je čiernou ovcou rodu kráľovnej kvetov.
Popis: Vysoký ker s pichľavými konárikmi, ktorý nás svojím zjavom poteší dvakrát. Počas kvitnutia nás mámi svojimi nežnými voňavými kvetmi a v zime zasa zdravými plodmi. Ruža šípková má rada slnečné svahy, listnaté lesy a zatrávnené lúky. Je jednou z najcennejších bylín, ktoré idú na export a vedia ju oceniť najmä v severských štátoch.
Obdobie zberu: kvety: jún – júl, plody: september – október
Účinné látky: vitamíny, éterické oleje, organické kyseliny, triesloviny, flavonoidy, karotenoidy.
Účinky: Vysoký obsah železa a vitamínu C, na 100 g plodov 1 200 mg vitamínu C (raz toľko ako rakytník alebo citrusy). Povzbudzuje pri rekonvalescencii, zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, vhodné je užívanie pri vnútorne pri zle sa hojacich ranách. Obsahuje antivírusové látky, ktoré pomáhajú pri liečbe chrípky a prechladnutia. Zmierňuje hnačku.
Ktoré časti rastliny zberáme
Plody: Dočervena sfarbené plody zbierame koncom septembra a začiatkom októbra. Zbavíme ich stopky aj korunky a sušíme rozpolené alebo vcelku. Sušenie šípok trvá vzhľadom na ich veľkosť dlhšie. Ak ich sušíte v sušičke alebo v rúre, dajte pozor, aby vám pri vysokej teplote nezhnedli, znehodnotia sa a vy sa ochudobníte o dávky vitamínu C. Ak sme si sušili šípky vcelku, pred použitím na čaj ich rozmixujte alebo rozdrvte v mažiari na menšie kúsky. Kvôli zachovaniu vitamínov odporúčam pripraviť čaj maceráciou v studenej vode, nie zalievaním horúcou vodou. (na 0,5 l vody 2 PL sušených šípok).
Kvety: Sú ľahko opadavé, sfarbené v celej škále ružovej farby. Lupienky zbierame a používame ako čerstvú jedlú dekoráciu. Majú nezameniteľnú sladkastú chuť. Môžeme ich sušiť štandardným spôsobom a pridávať do čajových zmesí na podporu imunity alebo na zjemnenie horkých bylinkových čajov. Okvetné lístky rada pridávam aj do ovocia pri príprave džemov, dajú im príchuť, ktorá bude pre konzumentov len ťažko identifikovateľná.
Čo môžeme pripraviť/ ako bylinku využiť:
V kuchyni ako súčasť omáčok, pri príprave džemu alebo sirupu.
Čaj maceráciou: Na posilnenie imunity a pri boji so začínajúcou chrípkou.
Pleťový olej z kvetov, plodov a kvalitného oleja: Odstraňuje pigmentové škvrny a má prirodzený ochranný faktor.
Kvalitný pleťový olej môžete zakúpiť tu.
Zaujímavosť: V Anglicku boli šípky počas 2. svetovej vojny vyhlásené za dôležité liečivo. Dobrovoľníci ich zbierali a vyrábali z neho šípkový sirup pre ranených.
Môj tip:
Napriek tomu, že šípky na sušenie sa zbierajú ešte tvrdé v jesenných mesiacoch, nedám dopustiť na ich chuť po prvých mrazoch. Sú sladšie, mierne kyselkavé a úplne mäkké, na prechádzke v prírode nás posilnia v čerstvom stave. Stačí odtrhnúť mäkký plod, dať dolu kalich a vysať z nich mäkkú dreň. Šípka, ktorá prejde mrazom, má aj jemnejšie chĺpky, ktoré nám obyčajne prekážajú. Počas Štedrej večere si skúste pridať medzi oplátky dreň zo zimných šípok. :)