Na prednáškach a kurzoch sa často stretávam s otázkou, ako je to s tými dúškami, ktorá je dúška tymiánová a ktorá materina? A aký je medzi nimi rozdiel? Uznávam, je to mätúce. :) Poďme si tieto bylinky teda rozobrať.
V niektorých herbároch sa dúška materina a dúška tymiánová označujú ako jedna bylina, v iných nájdeme charakteristiku oboch. A pri ďalších zdrojoch, ktoré spomínajú najznámejšie slovenské bylinky je spomenutá iba jedna z nich, akoby druhá neexistovala. Dôvodov, prečo je taká rozporuplná charakteristika a pomenovanie týchto dvoch byliniek je hneď niekoľko.
Podobnosti bylín:
* Patria do rovnakej čelade
* Ich hlavný názov v latinčine je Thymus a teda sa obom ľudovo hovorí tymián
* Obe byliny sú si veľmi veľmi podobné.
* Ich vôňa, obsahové látky a s tým súvisiace účinky sú veľmi podobné
Aký je teda ich rozdiel?
Najväčší rozdiel medzi nimi je vidieť pod zemou. Dúška materina má jeden hlavný koreň a dúška tymiánová strapaté vlásočnicové korene, inak sú takmer rovnaké ich kvietky vo farbách od bielej, cez ružovú až po fialovú a rovnaké majú aj listy.
Dúšku materinu nájdeme častejšie vo voľnej prírode, dúšku tamiánovú skôr v domácom prostredí. Dúška materina má jemné byľky, dúška tymiánová skôr drevnaté.
Prvá zmienka o dúške tymiánovej je spred 4000 rokov, charakteristiky a účinky dúšky materinej nachádzame po prvýkrát okolo 10.st.