Repík lekársky - účinky a použitie

O hojivých a dezinfekčných účinkoch repíku ste už určite počuli. Vedeli ste však, že taktiež upokojuje celú tráviacu sústavu a odporúča sa pri cirhóze pečene? Podporuje tiež vylučovanie žlče a chuť do jedla. Ide o jednu z našich najlepších byliniek, o čom hovorí aj jeho druhé meno – lekársky.

 

Ako spoznáme repík lekársky: Vďaka svojim žltým „šabliam“ je neprehliadnuteľný. Trvalka dorastá do výšky až 100 cm. Dobre sa jej darí v polotieni. Nemá rada priame slnko. Pomerne rýchlo sa zakoreňuje, preto nie je problém presadiť ju z voľnej prírody do záhrady. Stonka je doslova obrastená kvetmi, ktoré pripomínajú divozel. Výnimočná je ich príjemná jablková vôňa. S repíkom sa môžeme stretnúť na viacerých kontinentoch – v Európe, Ázii i Amerike.

 

                              repik lekarsky 1 _ babickine bylinky

Ľudový názov: boží bič

Účinné látky: bielkoviny, éterické oleje, triesloviny, vitamín C a vitamíny skupiny B

Účinky: Má hojivé a dezinfekčné účinky, upokojuje celú tráviacu sústavu (žalúdok, žlčník, pečeň). Repík sa podáva aj pri cirhóze pečene. Zlepšuje trávenie, zmierňuje hnačky rôzneho pôvodu. Podporuje vylučovanie žlče a chuť do jedla. Hojí zvnútra i zvonku. Pri použití zvonku zmierňuje príznaky kožných ochorení. Je vynikajúcou bylinou na preťažené hlasivky a rovnako aj pri zápale ďasien a mandlí. Obklad z neho prikladáme na rany, pooperačné jazvy, odreniny a na zapálenú pokožku.

Obdobie zberu: Listy s kvetmi: jún – august

Zberáme listy s kvetmi:

Zber repíka robíme od júna, keď začína kvitnúť (neskôr má nepríjemné lepkavé semená). Zrejme sa nám ho nepodarí natrhať rukami, je to jedna z mála bylín, na ktorú budeme potrebovať nožnice. Zberáme celú nadzemnú časť. Na rastlinke nájdeme súčasne kvety aj puky, nakoľko sa rozvíja postupne. Spracovanie a sušenie by malo byť bez zbytočného odkladu, lebo jeho stonka začína rýchlo tvrdnúť. Sušený repík držíme v suchu a v tme.

 

Ak práve nie je vhodné počasie na sušenie, odporúčam sušiť bylinky v sušičke ovocia. Robím to tak roky. :) Dávam preto tip na super infračervenú sušičku so solárnym režimom, ktoré pôsobí na potraviny a bylinky rovnako ako slnečné žiarenie a tým uchováva v surovinách výživné látky a minerály.

20160903_123946

 Túto infračervenú sušičku zakúpite na vitarian.sk so zľavou 10%, ak použijete môj zľavový kód Bylinky1. :)

 

Repík päťkrát inak alebo čo všetko si z neho môžeme vyrobiť? 

  1. Kloktadlo a ústna voda
    Vhodné pri zápaloch hrdla a zachrípnutí.

  2. Tinktúra z kvetov
    Pomáha pri zápale močového mechúra, močových ciest a pri inkontinencii. Užívame 20 kvapiek 3-krát denne.

  3. Repíkový kúpeľ na genitálie
    Oplachy repíkom sú mimoriadne hojivé po pôrode na ošetrovanie popôrodnej rany.

    Kúpeľ si pripravíme zaliatím 200 g sušeného repíka s 2 l horúcej vody. Po 10 minútach scedíme, necháme vychladnúť na príjemnú teplotu a používame na oplachy alebo sedacie kúpele. Rovnako tak v prípade, ak trpíme hemoroidmi. Repíkový kúpeľ môžeme použiť aj pri aplikácii klystíru, ak nás čaká vyšetrenie hrubého čreva alebo držíme pôst.

  4. Repíkový čaj
    Zlepšuje pomalé trávenie a pomáha zastaviť hnačku. Čaj zakúpite tu.

  5. Cukor z repíka lekárskeho
    Rada pripravujem cukor z byliniek, ktorý potom môžem využiť pri pečení alebo zdobení. Takým je aj repíkový cukor, ktorý si pripravíme zmiešaním trstinového cukru a dobre usušených kvetov repíka, ktoré zomelieme na kávovom mlynčeku takmer na prášok. Primiešame ho do cukru a používame pri príprave koláčov.

 

                                                                   repik lekarsky 2 _ babickine bylinky

 

Ak sa vám nepodarí nazbierať si repík v prírode, môžete si ho zakúpiť tu.

 

Vedeli ste, že..?

V Grécku bol repík zasvätený bohyni vojny a vyrábali sa z neho hojivé masti pre vojakov.

 

Môj bylinkový tip:

Ak máme unavené oči z práce pri počítači alebo po prehýrenej noci, prvou pomocou je obklad z repíka. Pripravíme ho ako silnejší čaj: 1 PL repíka zalejeme 100 ml horúcej vody. Necháme lúhovať do mierneho vychladnutia. Potom mokrú, nevyžmýkanú vňať zabalíme do bavlnenej vreckovky, priložíme na zavreté oči a relaxujeme.

 


 podpis kniha2