Od nepamäti tieto krásne hnedé plody zbieram počas jesenných prechádzok. Ako dieťa a potom aj s mojimi deťmi samozrejme na prípravu gaštanových panáčikov, neskôr aj pre ich liečivé účinky. Vedeli ste, že prívlastok konský dostal gaštan podľa toho, že ho pridávali do potravy koňom, ktoré liečil a vracal im silu do nôh? Aké účinky má na ľudský organizmus?
Ako spoznáme pagaštan konský: Pagaštan konský, ľudovo nazývaný nejedlý gaštan, je strom dorastajúci do výšky až 30 m. Má guľaté plody ukryté v pichľavom obale. Rastie v parkoch, alejach a určite minimálne jeden nájdete aj v každej dedine. Od gaštana jedlého sa jeho plody odlišujú guľatým telom a bielym bruškom.
Ľudový názov: gaštan divý, gaštan nejedlý
Účinné látky: saponíny, flavonoidy.
Účinky: Vďaka látkam, ktoré obsahuje, spevňuje cievy a udržiava ich pružnosť, urýchľuje vstrebávanie krvných zrazenín, zmierňuje reumatické bolesti, dnu, artrózu, prekrvuje ruky aj nohy, je účinný pri liečbe kŕčových žíl, zápalu žíl, metličkových žiliek a hemoroidoch.
Zbierame kvety od mája do júna a plody od septembra do októbra
Aké využitie ma pagaštan konský?
Kvety: Zbierame plne rozkvitnuté, bielo sfarbené strapce. Majú príjemne sladkú vôňu. Sušíme ich najviac pri 35°C, aby nezhnedli. Zavesené sušené kytice pagaštana môžete nechať visieť počas roka aj v komore, sú výborným odpudzovačom molí.
Plody: Dobre dozreté sú plody, ktoré prirodzene spadnú na zem. Plody uskladňujeme voľne v miske alebo v bavlnenom vrecku. Nedávame ich do uzatvárateľnej nádoby ani igelitového vrecka. Mohli by začať plesnivieť. Uskladnenie v plátennom vrecku má aj tú výhodu, že takto naplnené vrecko môžete dať do postele k nohám. Aj týmto spôsobom, ktorý využívali už naše babky, sa liečia kĺbové ochorenia nôh.
Vo vašej lekárničke by nemal chýbať v tejto forme:
Tinktúra: Pripravuje sa z kvetov a vtedy sa odporúča na vnútorné užívanie pri horeuvedených problémoch. Môže sa pripraviť aj z plodov a aplikuje sa zvonku pri horeuvedených problémoch.
Pozrite si môj recept na pagaštanovú tinktúru. Nájdete ju -- TU --
Masť: Pripravuje sa z plodov aj kvetov a je dobrá pre tých pacientov, ktorým používanie tinktúry vysúša pokožku, alebo ju majú jemnú a podráždenú po styku s alkoholom, ktorý tvorí základnú zložku tinktúry.
Môj recept na pagaštanovú masť nájdete -- TU --
Môj tip na unavené chodidlá
Ak si chcete dopriať výbornú masáž unavených chodidiel, nasypte plody gaštana (bez vonkajšej pichľavej šupky) do plytkej vaničky a bosky po nich stúpajte. Plody gaštana obsahujú látku, ktorá aj takýmto spôsobom môže prenikať cez pokožku a liečiť tak dnu, reumu a iné ochorenia kĺbov.