Nechtík mi pripomína mi slnko. :) Pamätám si, že kedysi nechýbal v žiadnej predzáhradke. Je to naša najtradičnejšia bylinka. V lete ma vždy poteší svojimi sýtooranžovými kvetmi. A v zime zase, keď pijem lahodný nechtíkový čaj. Doslova v ňom cítim to teplo slnka. :)
Motto: Aj najväčšie zlo pošteklíš nechtíkom.
Popis
Ľudový názov: mesiačik, slniečko
Nechtík lekársky je nenáročná bylinka, ktorej sa darí na hnojisku či na lúke rovnako dobre ako na udržiavanom kvetinovom záhone. :) Potrebuje najmä dostatok slnka. Rozmnožuje sa pomerne rýchlo a prirodzene semiačkami kvetov, takže v tomto smere si s ním veľké starosti robiť nemusíte. Príroda sa najlepšie postará o jeho rozmnožovanie.
Všetky jeho odrody sú mimoriadne liečivé bez ohľadu na farbu kvetov, ktorá je v palete od jasnožltej po tmavooranžovú. Nechtík je top bylinka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke aj z toho dôvodu, že čaj z nej môžeme piť celoročne bez väčších prestávok a vedľajších účinkov.
Účinné látky: saponín, flavonoidy, horčiny, éterický olej, živica.
Účinky:
Má značné hojivé účinky – zvonku na rany, popraskanú pokožku, ekzémy, pri dermatitíde, akné, hemoroidoch a kŕčových žilách. Zvnútra na hojenie tráviaceho traktu, pri žalúdočných problémoch a hnačke. Pomáha tiež pri predmenštruačnom syndróme a nepravidelnej menštruácii (je potrebné čaj z neho piť týždeň pred začiatkom menštruácie). Tiež je účinný pri liečbe slizníc ústnej dutiny a hltana.
Čo využijeme a kedy to zbierame:
kvety – jún až október
listy – počas vegetačného obdobia
Kvety:
Ručne zbierame plne rozkvitnuté kvety (celé hlavičky, nielen lupene) najlepšie v doobedňajších hodinách. Kvety môžeme používať čerstvé alebo sušené. Nechtík kvitne hojne a odstraňovaním kvetov podporujeme rast ďalších kvetov. Sušíme ich v tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni.
Odporúčam sušiť bylinky v sušičke ovocia. Robím to tak roky: ) Používam infračervenú sušičku z vitarian.sk so solárnym režimom, ktorý pôsobí na potraviny a bylinky rovnako ako slnečné žiarenie a tým uchováva v surovinách výživné látky a minerály. So zľavovým kódom Bylinky1 ju teraz zakúpite so zľavou 10%.
Listy:
Rozdrvené mladé zelené lístky sa používajú pri akútnej dne ako obklad alebo pri iných zápalových opuchoch.
Čo môžeme pripraviť a ako bylinku použiť?
V kuchyni: Kvety nechtíka sú chutnou ozdobou jedál, pekne nám zafarbia ryžu, tvaroh a krémy do múčnikov.
Masť/olej: Používame zvonku na liečbu kŕčových žíl, pri odreninách a ekzémoch, pri liečbe hemoroidov.
Čaj: Vynikajúci pri žalúdočných problémoch, napomáha tráveniu (silnejší čaj z 2 ČL sušených kvetov a 200 ml vody používame aj na výplachy sliznice pošvy pri vaginálnej mykóze, ako aj na ošetrenie podráždených bradaviek počas dojčenia).
Tinktúra: Pri bolestivej a nepravidelnej menštruácii, na podporu trávenia.
Pleťová voda: Pripravená z kvetov nechtíka lieči podráždenú a aknóznu pokožku, aj ranky po akné.
Kloktadlo: Pri liečbe slizníc v ústnej dutine, liečbe áft a oparov.
Recepty
Hojivý nechtíkový čaj:
Nemôžem ho nespomenúť! Nechtík môžete prijímať vo forme čaju aj dlhodobo, ideálny je pri tráviacich problémoch, pri bolestiach žalúdka, po operácii žalúdka, čriev a pod.
2 ČL sušeného nechtíka zalejeme 200 ml horúcej vody a po 10 minútach scedíme a popíjame vlažný. Scedené kvety si môžeme priložiť na ranky, popraskané ruky, či kŕčové žily.
Liečivý nechtíkový krém:
Do 500 g rozpustenej bravčovej masti dáme 2 šálky sušených alebo čerstvých kvetov nechtíka lekárskeho (môžu byť len okvetné lístky alebo aj celé súkvetia so zelenými kalichmi). Premiešame a odstavíme, aby sa masť nezačala pripekať. Nádobu zakryjeme a odložíme na 24 hodín na chladnejšie miesto.
Na druhý deň zmes v hrnci znovu zahrejeme tak, aby nedošlo k varu. Opäť odstavíme a zopakujeme postup z predchádzajúceho dňa. Takto 3-krát zahrejeme a 3-krát schladíme a dosiahneme to, že účinné látky sa z nechtíka dostanú do masti. Po poslednom zohriatí kvety precedíme cez gázu alebo jemné sitko, masť zlejeme do vhodnej, najlepšie sklenej nádoby a uschováme v chlade.
Masť je prírodný konzervačný prostriedok a udrží túto mastičku v najvyššej kvalite minimálne po celý nasledujúci rok. Precedené kvety rozhodne nevyhadzujte! Ak máte kŕčové žily alebo len unavené nohy, priložte si kvety na postihnuté miesta a previažte obväzom. Nechajte pôsobiť, najlepšie cez noc.
Ak si chcete pripraviť nechtíkový krém vo vegánskej verzii, odporúčam namiesto masti použiť panenské bambucké maslo. Krém bude menej mastný a bude mať aj jemnejšiu vôňu.
Nechtíkovú masť môžete použiť pri širokej škále kožných problémov – od popraskaných chodidiel, cez suché lakte až po akné, ekzémy a jazvy. Ak chcete účinok tejto mastičky zvýšiť, odporúčam pridať do pripravovanej zmesi aj kvety pyšteka obyčajného. Sú to skvelí parťáci.
Zaujímavosť
Vynikajúcim, ale málo využívaným druhom liečiva z nechtíka je telový púder. Pritom je to výborný prostriedok pri plienkovej dermatitíde alebo pri všetkých zdravotných problémoch, pri ktorých používame detský púder. Na jeho prípravu budeme potrebovať:
• 40 g kukuričnej múky (alebo zeleného ílu)
• 10 kvapiek levanduľovej silice
• 10 kvapiek nechtíkovej tinktúry
Múku preosejeme v tenkej vrstve na tácku, pokropíme silicou a tinktúrou (najlepšie formou rozprašovača, aby sa nám nevytvorili hrudky), necháme dôkladne vyschnúť a skladujeme v dobre uzavretej nádobe, aby púder nenavlhol. Aplikujeme vatovým tampónom na postihnuté miesta. Nechtík v púdri lieči a levanduľa upokojuje pokožku.
Môj tip: Nechtík mám rada aj preto, že jeho kvety sú jedlé. Majú neutrálnu chuť a hodia sa do sladkých aj slaných jedál. Nielen deti jedia očami. Okvetné lístky stačí otrhať a posypať nimi obľúbenú polievku vašich detí alebo nimi jednoducho posypať chlebík či studenú misu pre návštevu. Rozhodne tým zabodujete, jedlo ozvláštnite a telu ulahodíte.