Túto bylinku všetci dobre poznáme už od detstva. Pamätám si, ako sme sa jej pichľavými kvetmi s radosťou ohadzovali. Spolu so žihľavou a bodliakom patrí na stupienok víťazov pre najväčšie a najsilnejšie liečivé buriny.
Ľudový názov: lapúň
Motto: Koľko ostňov na bodliaku, toľko vlasov na hlave.
Obdobie zberu:
koreň: marec – apríl a september – október
listy: počas vegetačného obdobia
Popis
Lopúch väčší je dvojročná rastlina. V prvom roku života vyrastie iba základná ružica veľkých listov. V druhom roku aj mohutná stonka s kvetmi. Nájsť ho môžeme skutočne všade – v lesoch, pri cestách, v neupravovaných záhradách. Typický je svojou výškou – dorastá až do 3 metrov – ako aj veľkými listami a pichľavými kvetmi s malými ostňami.
Účinné látky: inulín, silice, živice.
Účinky
Poznáme aj lopúch menší a lopúch plstnatý – všetky majú rovnaké účinky pri liečbe kožných ochorení, pri akné, psoriáze, ekzémoch. Listy majú protiplesňové a protibakteriálne účinky, čistia krv. Lopúch posilňuje vlasové cibuľky a rast vlasov, preto býva súčasťou kozmetických prípravkov na vlasy. Vlasy sú už na pohľad lesklejšie a zdravšie. Znižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje funkciu pankreasu a podporuje látkovú výmenu. S obľubou sa využíva ako súčasť detoxikačných kúr a čajov, pretože odstraňuje toxíny z tela.
Ktoré časti rastliny zberáme
Listy a stopky: Na okamžité použitie sú najvhodnejšie najmladšie, krehké listy, použiť ich môžeme do šalátov alebo ako bylinku na dochutenie jedál pri varení. Majú horkejšiu chuť, podobne ako korene, dobre sa odšťavujú, vhodné sú ako súčasť zdravých nápojov.
Korene: Vykopávajú sa skoro na jar alebo na jeseň, najchutnejšie sú v prvom roku rastu lopúcha, môžeme ich využiť v kuchyni do polievok, prípadne ich upiecť. Chuťou pripomínajú zemiaky. Možno ich aj sušiť, najlepšie v sušičke, nakoľko sušenie na slnku by vzhľadom na objemnosť koreňov trvalo dlhšie. Koreň na liečebné využitie musí mať bledú, smotanovú farbu. Ak je zvnútra tmavohnedý a drevnatý, už nie je vhodný. Nedá sa ľahko vytiahnuť zo zeme, na jeho zber budete potrebovať rýľ a silu v rukách. Pred sušením ho dôkladne umyjeme kefkou alebo hubkou a pozdĺžne nakrájame. Testom sušenia prejde vtedy, ak sa dobre láme.
Čo môžeme pripraviť/ako bylinku použiť
V kuchyni: Používame čerstvý koreň, ktorý chuťou pripomína zemiaky.
Obklad z listov: Používa sa pri zápaloch kože a kožných vredoch. Listy sa zaparia vriacou vodou a ešte teplé sa prikladajú na pokožku.
Masť alebo olej: Pripravuje sa z koreňa. Na masírovanie ekzematickej pokožky a na lišaje. Túto masť/olej veľmi dobre znáša aj detská pokožka. Lopúchový olej možno pridávať aj do kúpeľa alebo ho ďalej použiť pri príprave pílingu či kúpeľovej soli.
Tinktúra: Pripravuje sa z koreňa. Pri celkovom detoxikovaní organizmu, napr. počas jarnej kúry, užívame 2-krát denne 1 ČL.
Odvar proti vypadávaniu vlasov
Vypadávanie vlasov môže mať veľa príčin a nájsť ich je obyčajne zdĺhavé. Domácim prelivom však nič nepokazíme, práve naopak.
Budeme potrebovať:
3 PL sušeného koreňa lopúcha (alebo 2 PL čerstvého),
5 PL pŕhľavových listov (čerstvých alebo sušených),
1 l vody
Postup:
Koreň lopúcha dáme do hrnca s vodou a povaríme 15 minút. Pred dokončením pridáme žihľavové listy a necháme prirodzene vychladnúť na teplotu vody, akou si umývame vlasy. Precedíme, pomaly vylejeme na umyté vlasy a vmasírujeme do pokožky. Po procedúre už vlasy neumývame a zabalíme ich do uteráka. Tento preliv je vhodný aj na nadmerne sa mastiace vlasy.
Lopúchový olej: jedným z najlepších spôsobov spracovania koreňa lopúcha je okrem sušenia aj lopúchový olej. Môžete ho pridávať do kúpeľa, na masáže, aplikovať ho lokálne na postihnuté miesta a vyrážky, aj vmasírovať do vlasov ako regeneračnú kúru. Pripraviť si ho môžete podľa môjho receptu na prípravu pleťového oleja.
Vlasovú vodu s výťažkom z lopúcha si môžete aj zakúpiť TU.
Zaujímavosť
V Japonsku sa lopúch pestuje ako liečivá kultúrna rastlina a zelenina, jej korene sa využívajú aj v kuchyni.
Môj tip: Skúste pripraviť lopúchové korene ako zdravé hlavné jedlo. Umyte ich, nakrájajte na kocky alebo na hranolky, uvarte v osolenej vode ako zemiaky, prelejte roztopeným maslom a posypte opraženou cibuľkou.