Levanduľa úzkolistá - účinky a použitie

Ty jsi mááá, levandulovááá... Vždy stojím pred dilemou, či ju mám nechať rásť a liečiť sa pohľadom na ňu a vdychovaním jej vône, alebo ju spracujem na domácu medicínu. Na pohľad nám pripomína romantické provensalské lúky a tak sa zdá, že je pestovaná iba pre krásu. Keď však príde na liečbu, nenechá sa zahanbiť a je bohato využívaná aj vo farmácii. Najviac sa mi na nej páči, že keď z nej pripravím všetko potrebné do kuchyne, kúpeľne aj lekárničky, stále ju môžemvyužiť ako dekoráciu.

 

Ako spoznáme levanduľu úzkolistú?

Názov levanduľa pochádza z latinského lavare (umývať sa). Už v minulosti ľudia poznali a s obľubou využívali jej silu a účinky na pokožku pri kúpeľoch aj ošetreniach pleti. Na pestovanie je úplne nenáročná – darí sa jej aj v kvetináči, ešte lepšie však v záhone. Poďakuje sa najmä tým, ktorým sa nechce záhon príliš polievať, pretože má rada suchšie miesta a hlavne slnko, ktoré jej dodá sýtu farbu a prenikavú vôňu. Dorastá až do výšky 1 m (závisí od strihania). Môžeme si ju dopestovať zo semienok, jednoduchšie však bude, ak si zakúpime malú sadenicu alebo nám niekto podaruje odrezok, ktorý sa najlepšie ujme na jar. Ak už máte jednu rastlinku, časom si z nej viete svojpomocne odrezkami vypestovať celé pole.

Ľudový názov: lavanda, vandelička

 

levandula 6

 

Účinné látky a účinky

Obsahuje éterický olej, horčiny, triesloviny, živica, flavonoidy, kumarín.

Levanduľa má silné upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne pri strese, nervozite a podráždenosti, tlmí bolesti hlavy a začínajúcu migrénu, odporúča sa pri nespavosti, hystérii a stavoch úzkosti, ako aj pri všetkých ostatných problémoch nervového pôvodu. Upokojujúco pôsobí na organizmus aj pri užívaní zvnútra – uvoľňuje kŕče v tráviacej sústave a pomáha pri žalúdočnej nervozite.

 

Zber

Obdobie zberu: kvety: jún – september.

Zberáme za slnečného počasia dobre rozvinuté kvietky alebo kvety tesne pred rozkvitnutím, buď v celých stonkách alebo zostrihávame iba kvitnúce časti. Výhodou je, že pri zbere v stonkách ju po vysušení stačí rozmrviť v dlaniach a máme hotovú surovinu na prípravu nekonečného množstva receptov z levandule. 

 

Ako levanduľu využiť v kuchyni

Využitie levandule je také široké ako jej lány v južných oblastiach Francúzska. Domovom levandule je Provensalsko, a preto je levanduľa neoddeliteľnou súčasťou provensalského korenia – môžete si ho vyrobiť zmiešaním sušených levanduľových kvetov s rozmarínom, oreganom, tymianom a bazalkou. Hodí sa k pečenému mäsu, rybám a k hubovým jedlám. S množstvom opatrne – levanduľa má v jedle prenikavú vôňu a jemne horkú chuť.

Kvety levandule sú jedlé a výborne sa hodia na ozdobenie sladkých jedál – koláčov, tort, sorbetov, zmrzliny alebo šľahačky.

Vyskúšajte recept na levanduľový cukor

 

levandula 5

 

 

Ako levanduľu využiť v lekárničke  

Čaj: Upokojuje žalúdok a pomáha tráveniu. Ak si levanduľu nemôžete vysadiť, sušené kvety zakúpite tu.

Tinktúra: Pri liečbe zvnútra má upokojujúce účinky na nervový systém, zvonku sa pridáva do krémov a olejov na liečbu rán, štípancov a ekzémov. Vyskúšajte tiež kvapky na spanie.

Obklad: Pripravíme ho zaliatím levanduľových kvetov horúcou vodou v pomere 1:1. Vlhké kvety vložíme do bavlnenej látky a prikladáme na vykĺbené miesta a natrhnuté svaly po úrazoch.

Naparovanie: Otvára póry pred kozmetickým ošetrením a upokojuje začervenanú pokožku tváre.

Vydymovanie: Levanduľou sa vydymujú priestory, kde sa nachádzajú ľudia s ťažkými depresiami alebo miesta, ktoré sa takto pripravujú na meditácie.

 

levandula 4 V liečiteľstve je najcennejšia ako upokojujúci prostriedok. Vhodná je aj pre epileptikov. Jej sila sa využíva aj pri liečbe dýchacích problémov, pri chrípke a angíne. Je skvelým pomocníkom pri popáleninách, má silné protizápalové účinky, pomáha pri lupienke, ekzémoch a vyrážkach. Možno ju inhalovať, vtierať do pokožky, natierať boľavé miesta postihnuté reumou, dnou a zápalom. Regeneruje pokožku. Levanduľové prípravky sa používajú pri popáleninách i pri tých od slnka. Upokojuje pokožku, zmierňuje alergickú reakciu a prispieva k regenerácii pleti. Levanduľová voda je tiež vhodná na citlivú pokožku a pri prejavoch akné, dezinfikuje a upokojuje pokožku. Čoraz častejšie sa vôňa levandule používa ako alternatívny spôsob liečby pri nespavosti v podobe levanduľových vankúšov či vrecúšok. Podporuje tiež vylučovanie žlče. Používa sa i pri problémoch v ústnej dutine a skvele pôsobí pri plynatosti a zápche.

 

 

Ako levanduľu využiť v kúpeľni  

Levanduľový kúpeľ: Levanduľa nás zbaví záťaže z celého dňa a zároveň pôsobí ako analgetikum pri reume a bolestiach kĺbov. Tiež zmierňuje príznaky ekzematickej a podráždenej pokožky. Na tento účel je vhodný levanduľový kúpeľ. Sušené alebo čerstvé kvety levandule dáme do bavlneného vrecúška a počas kúpeľa ponoríme do vane s vodou.

Výhodou je, že po kúpeli môžeme nechať levanduľu znovu vysušiť a použiť aj nabudúce (vydrží 2 – 3-krát podľa teploty vody a času máčania). Samozrejme, môžeme si zvoliť aj romantickejší spôsob kúpania a nechať levanduľové kvety voľne plávať na hladine a dotýkať sa našej pokožky. Treba ale myslieť na to, že po kúpeli budeme musieť levanduľové kvety zasa povyberať.

Ďalším variantom levanduľového kúpeľa je priliať do kúpeľa domáci, s láskou pripravený levanduľový olej. Pripravíme ho tak, že čerstvé alebo sušené kvety levandule zalejeme sezamovým olejom v pomere 1:1 a necháme lúhovať 4 týždne na svetlom mieste. Každý deň pohár pretrepeme. Potom scedíme a uchovávame v chladničke. Prilievame do kúpeľa podľa potreby. Levanduľové kvety nevyhadzujeme. Keďže sú nasiaknuté kvalitným olejom, doprajeme si s nimi masáž pokožky.

Olej si môžete aj zakúpiť, odporúčam tento.

Pleťová voda: Lieči akné a ranky po akné. Vyskúšajte túto s protizápalovými účinkami.

Oplach vlasov: Pre lesk a ako prevencia proti všiam. Po umytí vlasov ich prelejeme 500 ml teplej vody, do ktorej sme pridali 20 kvapiek éterického oleja z levandule.

Olej/krém: Hydratuje a upokojuje pokožku, je vhodný na uvoľňujúce masáže aj ako denný krém pre všetky typy pleti.

Liečivý gél s levanduľou: Výborným pomocníkom pri popálení – od horúceho hrnca, žehličky alebo slnka. Lieči drobné ranky, štípance a jazvy. Recept nájdete tu.

Silica - veľmi obľúbený je esenciálny olej z levandule, ktorý je vhodný na inhalovanie aj vonkajšie použitie na pokožku či do kúpeľa. Zakúpite tu.


podpis kniha2