Herbár - ako, kedy a kde bylinky zbierať?

 

Aj vy sa cítite uponáhľaní, zavalení povinnosťami a možno aj starosťami? Spomaľte, zahĺbte sa do terapeutickej činnosti akou je napríklad príprava herbára. S ním vás čaká upokojujúce spomalenie, kreatívne vyjadrenie, harmónia v duši, komunikácia s prírodou, spôsob meditácie aj nekonečné poznanie. Tak nech vás táto cesta baví.

 

Predtým, než sa pustíte do samotného zberu rastlín, mali by ste si rozmyslieť pár dôležitých vecí. Napr. akú tému herbára chcete zvoliť. Viac o tom píšem v článku Herbár - kedy začať s jeho prípravou.

Keď už máme tieto veci ujasnené, môžeme prejsť k samotnému zberu rastlín. Rokmi praxe pri sušení a lisovaní byliniek som sa poučila z vlastných chýb a spísala pár pravidiel, na ktoré netreba pri zbere rastlín zabúdať.

 

Na čo si dať pozor pri zbere rastlín

1. Aké rastlinky zbierať

Herbár by mal zachytiť prirodzenú farbu kvetov a listov, ich krásu. Vyberať teda musíme kvalitnú zdravú rastlinku. Dávajte pozor, aby bola čistá, čerstvá, nezvädnutá a bez poškodenia hmyzom a plesňami. 

Vyhýbajte sa chráneným a jedovatým druhom. Odporúčam preto zberať s atlasom rastlín v ruke. Prípadne si vopred naštudujte, ktoré rastliny sú zákonom chránené a ktoré už na dotyk jedovaté.

 

Dizajn bez názvu (5)

 

2. Ako rastlinky zbierať

Pri zbere rastlín do herbára ich odporúčam odstrihnúť nožničkami úplne nad zemou. Ak si neplánujete založiť herbár pre botanické účely ako študijný materiál, koreň potrebovať nebudete. Môžete samozrejme zbierať rastlinky aj s koreňmi. Herbár tak bude pôsobiť profesionálne, no čistenie koreňa od zeme je náročné a aj po dlhom sušení je takmer nemožné ho zlisovať. Herbár je potom veľmi nepraktický. 

Pre zachovanie farieb zbierajte rastliny, ktoré ešte nie sú v plnom kvete, farba kvetov vydrží aj po vylisovaní dlhšie sýta. Kvety odtrhnuté ku koncu kvitnutia veľmi rýchlo strácajú svoje okvetné lístky pri sušení, zvyknú sa rozpadávať a ich farba po vysušení je mdlá. 

Pri herbári typu „stromy a kríky“ – zbierame iba kvety, listy, prípadne vetvičky. Netrháme ich, ale odrežeme nožíkom alebo nožnicami.

Pri dvojdomých rastlinách, ak sa vzhľadovo líši samčia rastlinka od samičej, si nezabudnite odtrhnúť z oboch. 

 

3. Kde rastlinky zbierať

Ak zbierame rastlinky výlučne pre účely herbára – nepotrebujeme ísť do panensky nedotknutej prírody. Tým, že ich nebudeme jesť, ani ich využívať na čaje a výrobu tinktúr, môžeme pokojne siahnuť aj po rastlinke vedľa cesty. 

Netrháme viac rastlín, ako je potrebné. Z každého druhu si zoberte dve vzorky pre prípad, že by sa nám pri sušení či lisovaní bylina poškodila. Ak nájdete ojedinelý exemplár, netrhajte ho, prosím a nájdite radšej väčšiu skupinu tohto druhu. 

Rastlinky netrháme v chránených oblastiach. Dávajte si pozor na to, aby ste najmä vzácne druhy rastlín a málo sa vyskytujúce byliny nevytiahli aj s koreňom. Vtedy koreň rastliny pre účely herbára radšej oželieme. 

 

Dizajn bez názvu (7)

 

4. Kedy rastlinky zbierať 

Rastlinky zbierajte najlepšie počas teplých a slnečných dní v čase sucha. Kvety a byliny po daždi alebo skoro ráno nasiaknuté rosou sa ťažšie sušia a náročné je aj ich samotné rozloženie pred lisovaním, nakoľko sa okvetné lístky lepia. Z mojej skúsenosti navyše mokré kvety zanechávajú na sebe aj po sušení hnedé fľaky

Ak je to možné, zbierajte rastlinky v rôznych štádiách – v puku aj absolútnom rozkvete, aby ste tak zachytili rôzne štádia rastu bylinky. Spolu s nimi zbierajte aj listy a stonky, aby ste čo najvernejšie zdokumentovali danú rastlinu. 

 

Nielen o spôsobe zberu, ale aj o možnostiach sušenia a lisovania sa dozviete viac v mojej knihe Herbár, do ktorej si môžete svoje úlovky rovno zakladať a lepiť. :) Verím, že vďaka mojim radám si doma vytvoríte herbár presne podľa svojich predstáv. 

 


podpis herbar