Ďatelina lúčna - účinky a použitie

Čaj, ústna voda, ale aj koláč. To všetko si viete pripraviť z ďateliny lúčnej.

 

Pamätám si, ako sme sa v detstve sme sa skláňali nad ďatelinovými lístkami a hľadali ten, ktorý nám prinesie šťastie. Vtedy som ešte netušila, že táto bylinka mi môže priniesť omnoho viac. Ďatelinka už dávno nie je len pochúťkou pre zajace, hoci na poliach sa pestuje práve na tento účel. Myslím, že je stále nedocenenou bylinkou. Poďme to spoločne zmeniť. :)

 

 Ako spoznáme ďatelinu?

Ďatelina je jednou z najrozšírenejších burín. Existuje niekoľko jej druhov, za liečivé sa považujú ďatelina plazivá (s bielymi kvetmi) a ďatelina lúčna (s fialkovými kvetmi), ktorá je ešte účinnejšia. Je známa svojimi trojlístkami a ružovými až fialkovými kvetmi. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach a má rada vlhkejšiu pôdu, potešiť sa ňou môžete aj v záhrade. Bežne ju vidíme aj na poľnohospodárskych poliach, ide však o prešľachtený a umelo hnojený druh, ktorý sa pestuje na kŕmenie zvierat. Túto neodporúčam zbierať. Ďatelina dorastá do výšky 20 – 30 cm, kvitne od mája do septembra.

Nájdeme v nej tieto účinné látky: minerály, vitamíny, triesloviny, silice, organické kyseliny, estrogénové látky.

 

 

 

 

 

Aké účinky má ďatelina?

Ďatelina je výborným prostriedkom na prečistenie lymfatického systému, má protikŕčové a močopudné účinky, podporuje trávenie a dezinfikuje tráviaci trakt, uvoľňuje kŕče, účinná je pri hnačke aj žalúdočných vredoch, uľahčuje vykašliavanie. Je najbohatším rastlinným zdrojom estrogénu, napomáha zmierňovať príznaky klimaktéria, obmedzuje návaly tepla, potenie aj poruchy spánku.

Na zmiernenie príznakov klimaktéria odporúčam ďatelinový čaj. Ak nemáte príležitosť bylinky si vysušiť a spracovať, je možné čaj zakúpiť TU.

Ďatelinu zbierame (kvety) od mája do septembra (listy) a počas vegetačného obdobia.

 

Aké využitie má ďatelina?

Kvety: Zbierame čerstvo rozkvitnuté hlávky bez znakov vysušenia v spodných častiach kvetu. Sušené kvety sa používajú na ďalšie spracovanie, na prípravu liečiv. Čaj zo sušených alebo čerstvých ďatelinových kvetov je výborný pri liečbe dýchacích problémov aj pri prejavoch predmenštruačného syndrómu. Zmierňuje dokonca výskyt akné. Okrem iných liečivých vlastností má schopnosť dezinfekcie rán a lieči kožné problémy, napr. ekzémy a psoriázu. Odporúčam pripraviť silnejší čaj (1 PL na 200 ml vody) a urobiť si z neho obklady.

Listy: Zbierame pekné, nenapadnuté listy a stonky. Sú veľmi chutné a osviežujúce, chuťou pripomínajú mladý hrášok. Môžeme ich využiť najmä v kuchyni všade tam, kde používame listovú zeleninu.

 

Čo môžeme pripraviť a ako bylinku použiť?

Tinktúra: Z kvetov je výborná na pomaly sa hojace rany, môžeme ju zapracovať do bežného telového krému alebo púdru.

Masť: Je účinná, ak ju aplikujeme v mieste lymfatického opuchu.

Čaj: Čaj z ďatelinových kvetov používame vnútorne na odhlienenie.

Ústna voda: Pripravená ako silnejší čaj – 1 PL sušených alebo čerstvých kvetov zalejeme 100 ml horúcej vody. Po vylúhovaní, scedení a vychladnutí si ním premývame ústnu dutinu pri vriedkoch a aftách.

 

Vyskúšajte tiež moje obľúbené ďatelinové recepty: 

 

Zaujímavosti: 

Ďatelina sa nazýva aj medová byľ, lebo deti z jej stoniek s obľubou vysávajú sladkú šťavu. Počas vojny bola vďačným zdrojom sladkej chute.

Môj tip: Vynikajúce sú čerstvé ďatelinové kvety, majú osviežujúcu chuť, ktorá pripomína pažítkové kvietky. Sú jedlé a výborne sa hodia na ozdobenie studených mís, šalátov a nátierok.

 

podpis herbar